Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

Turbulentie in de metaalmarkt

07-04-2021

We kunnen gerust stellen dat we nog altijd in bijzondere tijden leven. De marktvraag is goed, onze klanten zijn optimistisch en de vraagverwachting is voor de komende maanden ontzettend sterk. Anderzijds hebben we in toenemende mate te kampen met schaarste aan de aanbodkant. Dit geldt niet alleen voor de metalen, maar ook voor kunststoffen, hout en chips voor bijvoorbeeld de semi-conductors en automotive. We hadden even lichte hoop dat het ging verbeteren, maar het tegenovergestelde lijkt waar. Door de toegenomen vraag en een duidelijk lagere importenstroom kampen de Europese fabrikanten met overvolle productiecapaciteit. Het gevolg is evident: langere levertijden, beperkte toewijzing van tonnages aan de distributiepartners en last but not least sterk stijgende prijzen. Verandering hierin zit vooralsnog niet in de lijn der verwachtingen.

Als metaalgroothandel hebben we hier moeilijke keuzes in te maken. Levertijden zijn in toenemende mate onbetrouwbaar en het wordt steeds moeilijker om voldoende tonnage te kunnen specificeren. MCB wil een betrouwbare partner zijn voor haar klanten en dat vergt op dit moment enorme inspanningen.

Verwachtingen per productgroep
De beschikbaarheid in de markt van Flat Carbon Steel baart nog altijd grote zorgen en gaat gepaard met extreme prijsstijgingen. West-Europese fabrieken geven bijzonder lange levertijden af en afnemers worden geconfronteerd met volumebeperkingen mede als gevolg van enorme achterstanden. Het is dan ook maar zeer de vraag of we dit jaar nog een kentering gaan zien. We horen zelfs al geluiden dat deze situatie zal voortduren tot en met Q1 2022. 

Ook binnen het RVS hebben we nog altijd te maken met stijgende prijzen, langere levertijden en volumebeperkingen vanuit de fabrikanten. De combinatie van een sterke marktvraag en het effect van de Europese importbeperkingen zorgt voor een volle capaciteit bij de overgebleven fabrikanten. De toegenomen vraag vanuit de witgoedsector heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat RVS coils en platen in BA kwaliteit (Bright Annealed) op dit moment zeer slecht verkrijgbaar zijn. Door de scheve verhouding van vraag en aanbod hebben grondstofprijzen nauwelijks effect op de materiaalprijzen. We verwachten dan ook dat er aan de huidige situatie de komende maanden niet veel zal veranderen. 

De situatie in het aluminium zorgt voor grote druk op de inkoopmarkt. De huidige marktsituatie zorgt voor schaarste, lange levertijden, stevige prijsstijgingen en druk op serviceniveaus vanuit de fabrieken en daardoor ook bij ons. De steeds lagere voorraadbeschikbaarheid en een grotere inkooppijplijn met lange looptijden waarbij inkoopprijzen verder stijgen, zorgen ervoor dat wij risico’s moeten dragen. Om beschikbaarheid te hebben na de lente kopen wij nu in tegen verder oplopende inkoopprijzen. Op dit moment nemen we deze risico’s, maar het is de vraag hoe de situatie zich in de toekomst zal ontwikkelen. We doen alles voor onze trouwe klanten en doen er alles aan om niet alleen te voldoen aan de huidige vraag, maar ook aan die van de toekomst.

Op het moment dat de verkooprijzen van stalen buizen onder de inkoopprijzen liggen van de HRC, dan weet je dat er ons nog wat te wachten staat. Mits de vraag goed blijft. Gezien het overwegend positieve sentiment rondom vaccinaties en de Europese economie, zal een afzwakking van de vraag voorlopig niet op de loer liggen. Grootste uitdaging blijft het inkopen van de gewenste hoeveelheden. Dat kost meer energie, maar lukt goed als je kan terugvallen op goede duurzame relaties. Dat geldt voor MCB richting de fabrieken, maar ook zeker richting onze klanten. Bij stafmateriaal zien we, met name bij blank staf, de schaarste en de levertijden toe nemen. Dit resulteert logischerwijs in prijsstijgingen. Prijsniveaus worden als niet normaal beschreven, maar wellicht moeten we accepteren dat ze hoog zijn. We weten immers dat het nieuwe normaal al snel als normaal gaat voelen. Dat werkt ook een stuk prettiger: beter werken vanuit gemak dan vanuit ongemak.

*Op het moment van publicatie is deze blog een paar dagen oud. In de huidige marktomstandigheden kan de situatie hierdoor alweer anders zijn dan beschreven. 

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu