Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

Titanium versus roestvaststaal

15-03-2022

Wat is het verschil tussen titaan en RVS, behalve de prijs? En kan titaan een vervanger zijn voor RVS? Veelvoorkomende vragen volgens Arno van Wijnen, onze Materiaal Kundig Adviseur bij MCB en het antwoord is zowel eenvoudig als complex; ‘Het hangt namelijk áltijd af van de toepassing van het materiaal.’ Hieronder geeft hij een algemene (technische) uitleg:

Metalen en metaallegeringen zijn zeer belangrijke materialen voor constructie en industriële toepassingen. Om (levens)gevaarlijke situaties te voorkomen, is het van groot belang dat de juiste materialen geselecteerd worden.

RVS
Staal is een metaallegering en is samengesteld uit ijzer en andere elementen. Staal wordt wereldwijd toegepast om diverse redenen; zo is het goedkoop, goed verkrijgbaar in diverse uitvoeringen, goed bewerkbaar en verwerkbaar, is het sterk en is het in vele kwaliteiten verkrijgbaar afhankelijk van hun eigenschappen. Roestvast staal is een kwaliteit die naast koolstof, chroom, nikkel, stikstof en eventueel molybdeen bevat. Dit is nooit een zuiver metaal.

RVS heeft een enorm groot toepassingsgebied, zoals bijvoorbeeld in de levensmiddelen industrie, pharma industrie, keukenapparatuur, jachtbouw, relingen en ook veel in de chemische industrie.
Regelmatig krijg ik de vraag of RVS een goede keuze is voor schroefassen voor schepen. In zoutwater kan men dan het beste duplex-RVS gebruiken terwijl in zoetwater een 316 voldoet.

Titaan
Bij titaan bestaan er naast verschillende titaanlegeringen wél zuivere titaansoorten, ook wel CP (Commercially Pure, 99.9%, titaan genoemd.) Eén van de meest voorkomende titaanlegering is Ti grade 5 (Ti6Al4V).

Titanium is vooral bekend voor de toepassing in de lucht- en ruimtevaart vanwege zijn gunstige verhouding sterkte/gewicht. Een bekend voorbeeld is de bevestiging van de vliegtuigstoelen in een Airbus waar men gebruik maakt van complexe 3-D geprinte bevestigingsbeugels uit titaan waardoor de stoelbevestiging 12% lichter in gewicht werd. Ook in defensie-industrie wordt titaan veel gebruikt om die reden.

Titaan heeft ten opzichte van rvs een superieure corrosieweerstand in zoutwater en chloorhoudende milieus, maar ook tegen diverse chemische stoffen zoals bijvoorbeeld salpeterzuur, loog, azijn zuur, formaldehyde en zwavelzuur tot een concentratie van max. 20% bij kamer temperatuur.

Titaan is bovendien niet magnetisch, wat belangrijk kan zijn in explosieve omgevingen waar het niet mag vonken. Daarom is titaan een veel gebruikt materiaal in de semi conductor industrie.

Door de hoge chemische resistentie is titaan voor het gebruik met heel veel chemische stoffen geschikt, echter commercieel niet altijd verantwoord. RVS is doorgaans goedkoper en is over het algemeen eenvoudiger te bewerken (denk aan verspanende bewerkingen) en te lassen terwijl het lassen van titaan vraagt om extra aandacht m.b.t. de voorbereiding van de las.

Het verschil
Het belangrijkste verschil tussen titaan en RVS is dat roestvaststaal een metaallegering is en titaan een element. Dus een metaal. Bij de toepassing van óf titaan óf RVS, is het dus heel afhankelijk van in welk milieu het materiaal dient te worden toegepast.

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu