Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

De mens snottert en de markt stottert

09-11-2021

De marktexperts van MCB Nederland geven regelmatig hun kijk op de metaalbranche en de verwachtingen voor hun specifieke productgroepen. Onze marktexperts zijn Erik Spikmans (Sales Director), Ronald Ranke (Flat Carbon Steel), Jelle van Geel (Carbon Steel Long Products) en Roel Vermeulen (Stainless Steel, Aluminium & Non-ferro).

Op dit moment gebeurt er zoveel in de wereld dat we van links naar rechts gaan: het coronavirus laait weer op met als gevolg dat we te maken hebben met nieuwe maatregelen, de energieprijzen rijzen de pan uit en ook de brandstofprijzen stijgen onverminderd door. Het positieve sentiment dat na de zomervakantie heerste is mede hierdoor wat afgezwakt. 

Als we kijken naar de metaalmarkt is het nog druk, maar toch wel rustiger dan voorheen. In de wereld van het staal zie je bijvoorbeeld het wc-papiereffect: veel klanten hebben in het eerste half jaar enorm gehamsterd, waardoor hun behoefte nu minder is. Daarnaast zitten er veel voorraden in bepaalde ketens, terwijl andere ketens nog zo goed als stil staan. Denk hierbij aan de automotive industrie. Binnen deze branche stokt de productie door een tekort aan chips. De verwachting is wel dat zodra de chips er weer zijn, de automotive volop gaat produceren en achterstanden zo veel mogelijk weg gaat werken. Maar wanneer dat moment precies gaat komen, is niet te zeggen.
Momenteel is vooral de inkoopmarkt ook erg complex. We hebben te maken met o.a. schaarste, stijgende energieprijzen en safeguards. We merken echter dat er verschillen zijn tussen de diverse productgroepen. Zo verwachten we dat de prijsstijging bij aluminium en RVS zich doorzet door beschikbaarheid en de schaarste in grondstoffen, terwijl we een licht dalende lijn zien in de staalprijs. 

Verwachtingen per productgroep
Sentiment bij de walswerken op de Euroblech was duidelijk positief. Ze draaien een goed jaar en hebben ook het vertrouwen dat 2022 een goed jaar wordt waarbij ze verwachten dat de prijzen op een stabiel hoog niveau zullen blijven. Stijgende energieprijzen en transportkosten spelen een rol, maar ook het feit dat handelaren geconfronteerd zijn met importheffingen zal leiden tot voorzichtigheid om te importeren. Daarnaast is het opheffen van de heffingen tussen Amerika en Europa een positieve ontwikkeling voor de West-Europese walswerken aangezien de prijzen in Amerika doorgaans hoger liggen dan in West-Europa. Door het  wegvallen van de automotive volumes zien we de levertijden teruglopen en de capaciteit toenemen. De verwachting is dat dit van tijdelijke aard is en dat de automotive sterk terug zal keren indien de problemen met chips en magnesium zijn opgelost.

Bij het RVS zien we aan de kant van de grondstoffen dat het nikkel zich op een hoog niveau handhaaft. Andere legeringselementen zoals chroom en molybdeen staan hoog genoteerd en stijgen waarschijnlijk nog verder door. Belangrijker in de huidige markt is de ontwikkeling van de basisprijzen van met name de Europese fabrikanten. Door de nog altijd goede marktvraag en de bekende importrestricties van Europa is de capaciteit bij deze fabrikanten vol en lopen de prijzen voor de omwerking verder op. Voor de nabije toekomst houden we rekening met verdere prijsstijgingen, ook in de vorm van energietoeslagen, en aanhoudende schaarste.

De afgelopen weken waren de verwikkelingen rondom het magnesium uitgebreid in het nieuws. Door stringente milieumaatregelen en energietekorten heeft China besloten om de magnesiumproductie af te schalen naar een niveau dat voldoende is voor de eigen lokale vraag. Maar omdat China verantwoordelijk is voor zo’n 90% van de totale wereldbehoefte, stuwen ze met deze beslissing de magnesiumprijs fors op en maken Europese fabrikanten zich serieus zorgen om voldoende beschikbaarheid in het eerste halfjaar van 2022. Laten we hopen dat Europa en China hier op korte termijn nog eens voor aan de onderhandelingstafel  gaan zitten. De sterk gestegen energiekosten gaan de komende maanden eveneens merkbaar worden in de aluminiumprijzen. We houden er sterk rekening mee dat ook de aluminiumprijzen nog verder doorstijgen en beschikbaarheid verder onder druk komt.

Binnen de productgroep koolstof langgoed zien we ook diverse prijsbeelden. De buizen hebben met name in de courante kwaliteiten en maten na de vakantie een stevige daling laten zien. Op dit moment zit deze groep echter weer op een stabiel niveau. De reden hiervoor is dat er een enorme hoeveelheid coils binnen Europa beschikbaar is of gaat zijn, als ze de haven hebben verlaten. Nu de toevoer van coils enigszins stokt en de walsingen ver genoeg vol zitten, zie je stabiliteit en mogelijk de komende tijd weer een stijging, mede ingegeven door de stijgende energieprijzen.

Ook in stafmateriaal spelen de stijgende energieprijzen een rol, zeker bij de productieprocessen waar veel energie voor nodig is (bijv. gloeien). Om deze reden hebben diverse walswerken al stil gelegen, met als gevolg nog meer schaarste en oplopende levertijden. Het komt helaas nog wekelijks voor dat we capaciteit in walsingen reserveren zonder te weten wat we effectief gaan betalen. Beschikbaarheid boven prijs, een gedachtegang die met name de afgelopen anderhalf jaar versterkt is binnen de keten.  Generiek kunnen we stellen dat warmgewalst materiaal iets beter beschikbaar was en daardoor wat zakte in prijs, terwijl bij blank materiaal het einde nog niet in zicht is. Vooruitschuivende levertijden en oplopende prijzen zijn daar nog aan de orde van de dag.

#MCB #marktexperts #metaal #kennisdelen #creatingprogress
 

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu