Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

Klantevent duurzaamheid

06-03-2023

Eind vorig jaar organiseerde MCB Nederland voor het eerst een klantevent en een webinar over duurzaamheid in de metaalketen. Het doel was om kennis te geven van  onze duurzaamheidsinitiatieven en die van metaalproducenten in de keten aan onze klanten en andere belangstellenden. Daarbij wilden we ook leren van de initiatieven bij onze klanten en wilden we uiteraard weten wat zij van MCB op dit vlak verwachten. Beide events werden zeer positief ontvangen.

Roel Vermeulen, Sales Manager Stainless Steel: “Over de doelen en initiatieven om onze eigen CO₂-uitstoot te verminderen hebben we tijdens het klantevent en het webinar een heel concreet verhaal kunnen vertellen. Dit zijn de zogenaamde scope 1- en 2-emissies: de directe en indirecte CO₂-uitstoot van de eigen bedrijfsvoering waar we zelf invloed op hebben. Onze doelstellingen zijn ambitieus en we hebben al mooie eerste stappen gemaakt met o.a. zonnepanelen en het gedeeltelijke elektrificeren van zakelijke personenauto’s.”

“Dit is maar een deel van onze opgave. Hoe duurzaam we als MCB zijn wordt in belangrijke mate bepaald door de ecologische voetafdruk van de metalen die wij wereldwijd inkopen. De metaalproductie neemt immers een belangrijk deel van de totale CO₂-uitstoot voor zijn rekening. We zien dat producenten daar toch wel heel verschillend mee omgaan. Om deze zogenaamde scope 3-uitstoot in kaart te brengen vragen we rapportages en metingen op bij onze leveranciers en nemen we de milieu-impact standaard mee in onze leveranciersbeoordelingen. Waar mogelijk passen we ons inkoopbeleid aan en maken de keten inzichtelijk voor onze klanten.”

“In de twee events hebben we de belangrijkste duurzaamheidsontwikkelingen in de productie van koolstofstaal, rvs en aluminium op een rijtje gezet”, vertelt Roel. “Onze klanten vonden dat buitengewoon interessant. Ze worden namelijk volop geconfronteerd met claims van producenten en leveranciers over groene producten. Maar wat is ‘groen’, waar blijkt dat uit en wie toetst dat? Er worden qua duurzaamheid zeker stappen gezet en er zijn veel ontwikkelingen, maar er is ook nog veel onduidelijk. Er is bijvoorbeeld nog geen wereldwijd erkende duurzaamheidsstandaard voor de metaalindustrie. Claims van ‘groen staal’ zijn in veel gevallen nog niet goed onderbouwd en kunnen vaak niet worden gecontroleerd.”
 

Wensen en tips van MCB-klanten


Het klantevent werd ook aangegrepen om te horen wat klanten van MCB verwachten. Roel: “Klanten vragen om eerlijke informatie over de ontwikkelingen in de metaalindustrie. Het initiatief van het klantevent en het eerlijke verhaal daarin werden dan ook zeer op prijs gesteld. We pakken bewust een actieve rol op dit vlak, omdat duurzaamheid een steeds belangrijker thema wordt. Onze klanten willen weten welke groene producten beschikbaar zijn, of er groencertificaten meegeleverd kunnen worden en of we bijvoorbeeld op het gebied van duurzame verpakkingen nog kunnen verbeteren. Dit nemen we uiteraard allemaal mee in onze plannen om als MCB verder te verduurzamen.”
 

Duurzaamheid gaat ons allemaal aan


Roel: “Iedereen heeft bij MCB met duurzaamheid te maken. Het thema wordt steeds groter en het is dus niet voor niks dat onze directie van duurzaamheid een strategische agendapunt heeft gemaakt. Er is veel druk vanuit overheden en ook klanten worden veeleisender. Door de energiecrisis gaat de transitie naar duurzame alternatieven nog sneller. Het is belangrijk dat we binnen MCB bewustwording creëren en samen nadenken over oplossingen. Duurzaamheid wordt in toenemende mate onderdeel van onze verkoopgesprekken. Het is dus relevant te weten hoe zwaar de milieubelasting van onze producten voor onze klant weegt. Klanten komen vaker met vragen en eisen, bijvoorbeeld over groencertificaten bij hun materialen. Onze inkoopafdeling maakt daarom eveneens steeds vaker afwegingen over de duurzaamheidsprestaties van leveranciers. Daarom zullen we naast nieuwe klantevents en webinars in 2023 ook informatiesessies organiseren voor onze eigen medewerkers.”
 

Ons doel en onze aanpak


Ons doel: vermindering van de CO₂- uitstoot van onze activiteiten met 50% in 2030 (t.o.v. 2020). We hebben in de afgelopen 2 jaar al 10% weten te reduceren.

Onze aanpak:
• Met de toevoeging van zo’n 2.000 zonnepanelen op onze nieuwbouw op De Vest dekken we bijna 30% van onze eigen verbruik af. Het doel is 100% maar dat duurt nog een paar jaar. In 2023 staan de zonnepanelen gepland voor een tweede gedeelte van het pand op De Vest en dan komen we over de 50%.
• Door intelligente rittenplanning en chauffeurstraining verbruiken we nu al minder brandstof. Ons doel is 5% verbetering. Tegen 2026 willen we de eerste elektrische of waterstof aangedreven vrachtwagen als pilot hebben rijden.
• Je ziet al steeds meer elektrische personenwagens bij MCB. Ook hebben we sinds kort twee elektrische poolwagens aan de vloot toegevoegd.
• In ons Wood4Wood-programma halen we steeds meer houten pallets op bij onze klanten.
• We nemen de footprint van de processen van leveranciers en externe bewerkers mee in onze beoordelingen van deze partijen.
 

Een paar weetjes uit het webinar


• De staalindustrie zorgt wereldwijd voor ca. 8% van de totale CO₂- uitstoot.
• Er is nog geen wereldwijde duurzaamheidsstandaard voor de staalindustrie. In Europa en ook in Nederland zijn intussen wel EPD’s (Environmental Product Declarations) ontwikkeld. Hiermee kun je berekenen wat de impact van een product is op de omgeving gedurende de levenscyclus.
• De EU kent heffingen voor staalproducenten gekoppeld aan de CO₂-uitstoot. Rond 2026 wordt zo’n heffingssysteem ook verwacht voor producenten van buiten de EU, de zogenaamde CBAM. Dat maakt het speelveld eerlijker voor EU-bedrijven die (willen) investeren in vergroening.
• Staalfabrieken moeten naar nieuwe technologieën toe om groener te kunnen produceren. Ze kijken vooral naar gebruik van waterstof in de productie in plaats van cokes.
• Steeds meer staalfabrikanten komen op de markt met ‘groene’ producten.
• In de Scandinavische landen is hernieuwbare energie ruim voorhanden en daar zie je nu initiatieven ontstaan om fossielvrij staal te produceren (H2GreenSteel, Hybrit van SSAB, Circle Green van Outokumpu).

Contact

Heeft u naar aanleiding van dit artikel vragen over onze duurzaamheidsinitiatieven? Neem gerust contact op met roel.vermeulen@mcb.nl of onze duurzaamheidcoordinator ghalid.dhori@mcb.nl

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu