Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

Strength based lean: “MCB is al een eind op de ‘positieve’ weg”

20-02-2019, Tags:Lean
Theo van den Eijnden“De wandeling door het back office van MCB met ‘positieve ogen’ leverde veel goede indrukken op. Er wordt al echt lean gewerkt, medewerkers zijn enthousiast en hebben hart voor het bedrijf.” 
Theo van den Eijnden geeft trainingen in ‘Strength Based Lean’, waarbij de insteek niet negatief is maar positief: successen delen in plaats van focussen op problemen. Onze collega’s Inge Hermans en Hilde Vanherck mochten een training bijwonen, omdat MCB de faciliteiten voor de training aanbood. Ze zijn erg positief: “MCB is al verder dan we denken, zo merkten we uit de reacties van andere deelnemers aan de training. In twee jaar tijd is er veel veranderd bij MCB. In positieve zin natuurlijk, daar mogen we wel eens wat vaker bij stilstaan.” 

Hoe zijn jullie bij ‘strength based lean’ terechtgekomen?

Inge legt uit: “Theo schrijft veel artikelen over de ‘strength based’ benadering in lean en auditing. Daar hebben we er verschillende van gelezen en via LinkedIn kwamen we met hem in contact. We hebben MCB als locatie voor een training aangeboden en mochten daarom ook aansluiten.”
“De ‘strength based lean’ aanpak is een verrijking van onze huidige lean-aanpak. We gingen eerst vooral uit van problemen oplossen. We willen in de toekomst veel meer kijken naar wat goed werkt en hoe we successen kunnen vieren en delen. Natuurlijk moet je naar problemen kijken, maar je moet ook focussen op wat wel goed gaat.” 
Theo vult aan: “Het gaat erom dat je positieve afwijkingen bestudeert. Dat geeft energie en die energie kun je benutten om het nog beter te gaan doen. Het is een omgekeerde insteek die beduidend beter  werkt . De energie zit daar waar medewerkers blij van worden. Ze zijn blij dat er naar hun verbeterpunten  geluisterd wordt.”

Hoe werkt de ‘strength based lean’ aanpak?

“Ik zie vaak bij bedrijven dat lean na 2-3 jaar wegebt, dan komt de sleet er een beetje in. Ze willen van mij vervolgens weten hoe ze er weer leven in kunnen blazen. Ik adviseer ze om aandacht te geven aan het positieve en aan mensen, maar ook aan leiderschap. Het ‘bottom up’ werken vanuit de werkvloer, zoals MCB dat doet, is de beste route.” 
“Dan ontstaat er mogelijk wel een gap met management om te overbruggen. Ik ben in een organisatie geweest waar veel initiatieven van de werkvloer kwamen, waarbij het management wel lean omarmde, maar er verder geen aandacht aan gaf. De support vanuit management om initiatieven te ondersteunen en aan te jagen, is hard nodig om lean succesvol te laten zijn.  Management kijkt vooral naar de resultaten, vaak te weinig naar mensen.”

Is de lean aanpak van MCB al ‘strength based’?

Hilde vertelt: “We zijn bij MCB ongemerkt al best positief bezig, maar we richten ons nog wel vooral op problemen. In onze aanpak en de vragen die we stellen, hebben we al wel een positieve insteek: we benoemen wat goed is. Als we oorzaken analyseren en keuzes hebben gemaakt, komt meestal automatisch de positieve benadering. Er wordt vaak gekeken naar best practices.”
“We zijn bij MCB kleine stapjes in de ‘positieve richting’ aan het zetten, en die zijn ook al zichtbaar. Dat blijkt vooral uit de openheid van de medewerkers. Voor ons is het allemaal heel gewoon, maar uit de reacties van anderen kunnen we afleiden dat we best veel hebben bereikt. Van externen horen we  ook vaak dat het bij MCB ‘netjes is voor een magazijn', terwijl wij ons nog druk maken over een paar labels die op de grond liggen.”
Theo kan bevestigen dat MCB al goed op weg is: “Tijdens onze ronde door het magazijn viel het op dat de medewerkers met enthousiaste verhalen kwamen. Het helpt ook dat de manager van het magazijn, Riny, een mensenmens is en ‘lean’ draagt. Hij is één van de aanjagers en zorgt ervoor dat het in de lijn ook omarmd wordt. Dat motiveert medewerkers om ook bij tegenslagen door te gaan.”
“Met ‘strength based lean’ pak je de energie daar waar hij is en benut die. Dat genereert nog meer enthousiasme en dat straalt weer uit in de organisatie. Wat dat betreft is MCB erg ‘positief’ op weg.”
Wil jij werken bij een werkgever die ‘positief verbetert’? Klik hier voor de vacatures.

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu