Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

5S als onderdeel van ‘change management’: de praktijk bij MCB

21-10-2016, Tags:5S

Hilde Vanherck“Ik ben laatst in het magazijn een uur midden in de tent gaan staan en keek wat er gebeurde. Ik zag veel mensen die vaak van hun werkplek af kwamen, en ik vroeg dan wat ze gingen doen. Meestal moesten ze dingen gaan halen die niet bij hun werkplek lagen.” Hilde Vanherck is Teamleider van het Forward-project bij MCB, en versterkt samen met andere coaches het Lean-denken in het bedrijf. Ze heeft ook de ‘black belt’ in Lean, en pakt het praktisch aan: “Vervolgens is het de kunst om samen met het team te kijken, wat er gedaan kan worden om die bewegingen te minimaliseren. De magazijnmedewerkers hebben bijvoorbeeld zelf een werkbank ontwikkeld die aan het eind van elke machine staat, en waarin alle noodzakelijke dingen aanwezig zijn. Omdat ze nu niet meer zoveel hoeven rond te lopen, kunnen ze ook  meer orders aan.”

‘Change management’ of 5S methode


“5S en ‘change management’ maken beide deel uit van “veranderen”. 5S is onderdeel van Lean, het is de basis die je met je team legt, binnen frontoffice én backoffice.  Bijvoorbeeld zoals de buitendienst van MCB nu bezig is met ‘scrummen’: samen voor een bord de opvolging van de projecten en ervaringen met elkaar delen.” Maar hoe verhoudt 5S zich dan tot ‘change management’? “5S richt zich in eerste instantie vooral op het wegnemen van verspillingen rondom de werkplek.  Het is vanuit Lean dan ook de basis die gelegd wordt naar continu verbeteren.  Je gaat alle verspillingen en wachttijden uit het proces elimineren, om zo uiteindelijk snellere doorlooptijden te kunnen realiseren en met minder inspanningen méér te kunnen gaan doen voor de klant.”

“Bij 5S ga je ook voorraad scheiden: je gaat samen bespreken wat niet nodig is, en wat je gaat doen met alles wat overbodig is. Dan kan het gaan om een blokje hout, liniaal, tot en met een grote hoeveelheid materiaal. Bij ons zusterbedrijf Staalmarkt Breda hebben ze bijvoorbeeld overbodig materiaal opgeruimd dan wel verkocht, waardoor het magazijn geordend is en er minder zoekwerk en verplaatsing nodig is.”

“De ‘change’ zit hem dus in: samen met je team een weg naar verandering leggen, naar continu verbeteren”.


Lean in de metaalindustrie

 

“Ik zie bij klanten ook steeds vaker dat ze georganiseerd en gestructureerd werken. Ze hebben daardoor minder zoektijd in hun proces en zijn meer bezig met hun kernactiviteit. Er wordt samen met de medewerkers gepraat op de werkvloer over wat ze afgelopen week hebben gedaan en hoe het beter zou kunnen.  Al dat delen van ideeën met elkaar levert op lange termijn tijdvoordeel op, en ook draagvlak in je organisatie. Maar daar hebben ze wel hulp bij nodig., dit moet je namelijk als organisatie samen doen.”

“Als je Lean wilt implementeren is de belangrijkste voorwaarde voor het succes dat de directie, maar ook het lijnmanagement, er achter staat”.  Er zijn dus investeringen nodig, want ‘investeren is realiseren’: zonder te investeren realiseer je niks. Het hoeven geen grote investeringen te zijn hoor, als je je team maar in beweging krijgt. Bijvoorbeeld bij 5S: wat doet het met een medewerker als je zijn omgeving verandert? Soms is een likje verf al voldoende. We moeten een basis creëren en de mensen meenemen in de Lean-reis, wat uiteindelijk de weg naar ‘change’ is in je bedrijf.”

“Binnen de Lean-filosofie worden er acht soorten verspilling onderscheiden, één daarvan omvat de bewegingen die mensen en materialen maken. Je kunt bijvoorbeeld onderzoeken welke materiaalsoorten over welke machines gaan en in welke mate, zodat je de materialen bij de machine kunt leggen of andersom. Wachttijden worden daardoor enorm verminderd, wat ook één van de verspillingen is.”

“Maar één van de voornaamste verspillingen is dat je je mensen niet meeneemt: niet praten met elkaar is daarom ook een enorme verspilling, want uiteindelijk voeren medewerkers de werkzaamheden uit en hebben zij de ervaring. Zorg dat de veranderingen van de medewerkers zelf komen, dan krijg je ook draagvlak. Een verandering kan soms niet meteen de beste zijn, maar laat hen dit zelf ontdekken, probeer hen dit te doen inzien. Je moet het niet voorkauwen, want dan leren ze er zelf niks van. Die basis is belangrijk om per team te leggen, en vervolgens de integraliteit binnen je bedrijf te zoeken.  Als het in je team goed werkt, ga je automatisch verder met het verbeteren van het totale proces en ga je integraal denken.”

“Veranderen doet wat met je team. Bij ons zusterbedrijf Staalmarkt in Hapert hebben ze bijvoorbeeld belijning op de grond aangebracht, dat kostte bijna 3000 euro. Maar terwijl de medewerkers opruimen en schoonhouden vroeger irritant vonden, zijn ze nu trots op hun werkplek en komen ze zelf met ideeën om te zorgen dat het niet meer vies wordt.  Er is dankzij 5S een centrale plek gecreëerd, waar ze samen over nieuwe ideeën en verbeteringen praten.  Men kan uiteindelijk  meer orders aan, met minder inspanningen en met dezelfde mensen.  De trots van hun werkplek en de drive tot continu verbeteren straalt ook uit naar de buitenwereld.  Er worden zelfs bedrijven doorverwezen, zo van: ‘Daar zijn ze met 5S bezig’. En daar mogen we als bedrijf best trots op zijn.”

Wil je ook bij ons komen werken? Klik hier voor de vacatures.

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu